X

Raluca Dinescu câștigă prima medalie de aur a României la mondialele de MMA

Tocmai s-a încheiat Campionatul Mondial Unificat de MMA ce a avut loc în perioada 12-17 noiembrie, în Manama, Regatul Bahrain.

Raluca Dinescu, legitimată la A.C.S. AGON a reușit prima medalie de aur a României la MMA. În primul tur a trecut de Akshata Subhash din India, urmând în semifinale să câștige meciul cu rusoaica Zvetlana Kotova. Finala a avut loc împotriva sportivei Oksana Pashkova din Ukraina. Toate meciurile au fost câșigate de către sportiva Clubului AGON la decizie.

O performanță deosebită a reușit și Daniela Bulgaru, legitimată la A.C.S Amato Budokan, care a reușit să obțină medalia de argint.

La acest eveniment au mai participat: Cristian Iorga (AGON), care a reușit doar o victorie în primul tur, Șpac Marius (AGON) care a pierdut în primul tur și Radu Zarioiu (C,S. Rm, Vâlcea) care a reușit și el să treacă de primul tur. Coordonatorul Lotului Național de MMA a fost George Stanciu.

A fost de departe cel mai mare campionat de MMA organizat până acum, fiind prezenți 372 de sportivi din 51 de țări.

Felicitări Raluca! Felicitări Daniela! Felicitări celorlalți participanți!

Mulțumim Federației Române de Kempo care a făcut posibilă această deplasare!

Categories: Competiti